Сорт раннього терміну дозрівання, великоплідний, отриманий О. І. Астаховим і Л. І. Зуєвою у ВНДІ Люпина.
Кущ. Високий, сильнорослий, прямостоячий. Пагони прямі й товсті, під вагою ягід не схиляються до землі, листя середнього розміру, темно-зеленого кольору. Мають довгі китиці, на яких, як правило, формується по 12–16 ягід.
Плід. Ягоди досить великі (діаметром 22 мм і вагою 4–6 г, у деяких садоводів за хорошого підживлення можуть виростати до 12–17 г, що становить велику цінність, приміром, для дачників), майже чорні, блискучі, солодкі й ароматні, зі шкіркою середньої товщини та сухим відривом. Містять: цукру — 7,3%, кислоти — 2,2%, вітаміну С — 160 мг, а також підвищену кількість Р-активних сполук. Дегустаційна оцінка за чудовий десертний смак — 5 балів (Селеченську – 2 вважають одним із найсмачніших сортів смородини).
Дозрівання. Ягоди дозрівають майже одночасно і не осипаються, можуть довго висіти на гілках. Листя кущ зберігає до глибокої осені.
Стійкість до морозів. Зимостійкий та посухостійкий. Цвіт не пошкоджується весняними заморозками. Сорт витримує підвищення температури до +35°С.
Стійкість до хвороб. Сорт досить адаптивний. Стійкий до борошнистої роси, антракнозу, брунькового кліща та листової галової попелиці. Не потребує обробок від грибкових хвороб, проте бажана профілактична обробка молодих пагонів «Фуфаноном» від вузкотілої златки та смородинової скляниці.
Придатність сорту. Вирізняється високою врожайністю (середній показник — 11,5 т з 1 га плантації або ж 3,5–7 кг із куща залежно від агротехніки) — утворює декілька грон з одного вузла — і має універсальне призначення. Швидко і стабільно починає плодоносити і є сортом інтенсивного типу. Може рости в тіні. Чудовий високотоварний сорт. Добра транспортабельність плодів.